Döviz Kurları | Londra Metal Borsası
Türkçe English 
Yıldız Tek Elektrik
YILDIZ TEK ELEKTRİK I ÜRÜN ve HİZMETLER I FAYDALI BİLGİLER I KARİYER I İLETİŞİM
Bitmeyen Enerjimizle Yanınızdayız
Markalarımızla 40 Yıldır Yanınızdayız
Bilgi ve Tecrübemizle 40 yıldır yanınızdayız
Yıldız Tek Elektrik

YILDIZ TEK ELEKTRİK İNSAN KAYNAKLARI


İŞ BAŞVURUSU

Yıldız Tek ile yeni bir kariyer yoluna adım atmak ister misiniz? Bizimle çalışmak için detaylı özgeçmişinizi (CV) info@yildiztekelektrik.com.tr adresine gönderebilir yada iş başvuru formunu online olarak doldurabilirsiniz.

 

YILDIZ TEK ELEKTRİK İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKASI

 

i) İşe Alım & Oryantasyon
Firmamızın başarısı; şirket vizyonu, misyonu ve değerlerini sürekli yaşatan ve sürdürülebilir kılan çalışanlarından gelir. Bu doğrultuda anlayışımıza paralel olarak, şirket bünyesinde oluşabilecek pozisyonlara en iyi ve en doğru adayların seçimi ve tüm başvuruda bulunan adaylara eşit fırsat sunabilmek bizim için önemlidir.

Doğru adayın, doğru yere yerleştirilmesinden sonra şirket adaptasyonunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için şirket oryantasyonu ve teknik oryantasyon süreçleri başlıyor. Şirket oryantasyonu kapsamında işe yeni başlamış olan kişilerin departmanları detaylı bir şekilde tanımalarına olanak veriliyor.

 

ii) Eğitim & Gelişim Projeleri 
Eğitim ve gelişim sürecinde yaklaşımımız, şirketin vizyonu ve iş hedeflerine paralel olarak, sürekli gelişim prensibi ile çalışan ve şirket performansının geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Yıldız Tek Elektrik, organizasyonun gereksinimleri doğrultusunda çalışanların mevcut ve gelecekteki gelişim ihtiyaçları planlanırken şirket içi kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılması da hedeflenmektedir.

İşe girişten itibaren kurumsal ve kişisel ihtiyaçlar dikkate alınarak; çalışanlar için farklı gelişim programları uygulanmaktadır.

 

iii) Performans Yönetimi
Firmamız, organizasyonel başarının temelinde bireysel başarıların olduğuna inanmaktadır. Bu doğrultuda insan kaynağının en etkin şekilde yönetilerek geliştirilmesi için performans yönetim sistemi, 360 derece yetkinlik değerlendirme ve hedef performans kriterleri yöntemlerinden oluşmaktadır. Değerlendirme sonuçları, gelişim planlama, yetenek & kariyer yönetimi, ve ödül takdir süreçlerine yansımaktadır.

 

iv) Yetenek ve Kariyer Yönetimi 
Organizasyonumuzu ileriye götürecek sahip olduğumuz yetenekleri geliştirmeyi hedeflemekteyiz. 
Tüm çalışanların potansiyelleri doğrultusunda gelişim planları yapılır ve bu doğrultuda kariyerlerine yön verilir.